-3.4 C
Brno
Neděle, 5 února, 2023

Buy now

- Komerční sdělení -40plus

Jak si poradit s otevřeným prostorem kuchyně a obývacího pokoje při zařizování?

V moderních dispozicích, ale iv mnoha rekonstruovaných se uchytil trend spojování kuchyňského prostoru s obývákovým. Jak si s ním poradit při zařizování?

S kuchyňským ostrůvkem

Ostrov vám poskytne v kuchyni další pracovní prostor. Kromě toho je skvělou optickou bariérou oddělující kuchyni od zbytku prostoru.

Může sloužit jako základna s varnou deskou či jako mycí centrum, případně obojí, je-li dostatečně dlouhý. Nezapomínejte na ergonomii, ta je klíčem k dobré kuchyni. Kolem ostrova si ponechte dostatek prostoru pro manipulaci – pro otevírání půlnovýsuvů, případně skříněk, myčky nádobí či trouby. Doporučené minimum je 90 cm, o šířce 120 cm si však zabezpečíte větší komfort.


Vyzkoušejte moderní způsob vytápění, vyzkoušejte infrazářič.


V jídelně

Jak dokonale sladit jídelnu s kuchyní? Jeden z nejúčinnějších způsobů je nepokoušet se o to.

Stůl a židle nemusí materiálově, ba dokonce ani barevně navazovat na kuchyňskou linku. K bílé kuchyni zapasuje například černý stůl, vytvoří se tak příjemný kontrast, který zmírníte tím, pokud přímo v kuchyňské části použijete černou na vystavených doplňcích, lampě či spotřebičích. To samé platí i naopak s jinou barevností nebo dřevem.

Na očích

Chcete oživit prostor kuchyně? Volte otevřené police, spíše déle než kratší.

moderní kuchyně s otevřenými policemi a ostrůvkem
Zdroj: Oresi
Umístěné podél jedné, ideální pohledové stěny, na kterou se díváte z obývací místnosti či jídelny, jsou praktické (co je třeba, máte po ruce), ale zároveň i trochu zavazující. Jelikož jde o prostor, který je na očích, vyvarujte se pokušení přeplnit police všem kuchyňským nádobím – vizuálně dosáhnete pouze chaosu. Řiďte se starým známým: méně je více.

Nad hlavami

Nad ostrůvek nebo obdélníkový stůl zavěste alespoň trojitý lustr, případně jeden dlouhý. Dbejte však na správnou výšku nad pracovní plochou či stolem, aby svítilna nebránila ve výhledu přes kuchyň.

Ke kulatému stolu klidně zvolte jedno větší závěsné svítidlo. Krok vedle samozřejmě neuděláte, ani pokud zvolíte více svítidel. Dvě menší, zavěšené asymetricky, tedy jedno vyšší, druhé níže, budou zajímavým a nenásilným detailem v otevřeném prostoru obývacího pokoje a kuchyně.

Barevná trojhra

Kuchyňská linka toho snese opravdu hodně. Ani barvám se nebrání.

Tříbarevná kuchyňská linka z bílé, šedé a citrónově žluté
Zdroj: Dulux
Dvoubarevná kuchyně není žádné nóvum, rozhodli byste se však pro tříbarevnou? Přitom moderní otevřené prostory by jistě přivítaly oživení v podobě barev. Šedé odstíny s citrónovou žlutou a bílou lehce zkombinujete is zbytkem společného prostoru. Tajemství úspěšně sladěného interiéru je v jednoduchém triku: držet se zvolené barevnosti na nábytku i doplňcích.

Jaké materiály volit do moderní kuchyně?

Odpovídá: Jakub Cvitkovič, designér, NESIA

Jelikož kuchyně není záležitost na pár měsíců, ale má sloužit dlouhá léta, je na místě věnovat pozornost nejen jejímu designu, ale i použitým materiálům. Díky moderním technologiím si dnes můžeme pomoci různými snadno udržovatelnými materiály a spotřebiči, které nám usnadní přípravu jídla i čas. Kvalita, funkčnost, dlouhodobá udržitelnost materiálů a elegantní design jsou nejen pro designéry, ale i pro běžné spotřebitele základem dobré kuchyně.

Začněme skříňkami. Co doporučujete, na jaké materiály se zaměřit?

Standardní skříňkový materiál tvoří ve většině případů dřevotřískové DTD lamino desky, případně dřevovláknité MDF desky, které mají výborné vlastnosti a různé možnosti zpracování s širokou škálou textur a dekorativních povrchů, které jsou odolné proti oděru a poškrábání.

Oproti laminovaným povrchům dvířek se do popředí dostávají také stříkané barvy. V čem jsou jejich největší výhody v porovnání s laminem?

Ano, stříkaná barva a lak jsou oblíbené povrchy. Je to přirozená volba, jelikož vytvářejí téměř bezporézní jednolitý povrch ve vysoce lesklé, lesklé, polomatné či matné úpravě. Výhodnou je odolnost proti poškrábání a chemikáliím a také, že na bočních hranách dvířek se nemusí aplikovat ABS hrana, ale jsou lakovány jako přední strana.

Home interior Cozy Living room Sofa Cushion Coffee mug Knitted plaid Monstera plant Room decor Scandinavian style Copy space

Taková kuchyňská dvířka vyjdou oproti laminátu cenově dražší, ale získáte moderní vzhled kuchyně s vysokou odolností proti vodě a vlhkosti a snadnou opravitelností poškozeného povrchu. Moderní povrchy již v současnosti disponují také tzv. Antifingerprint technologií, díky které se na površích neobjevují otisky prstů, což ušetří čas strávený leštěním dvířek.

V současnosti je na pracovních deskách oblíbený technický kámen. Nabízí širokou škálu dekorů. Jaký je váš pohled na tento materiál?

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny